آشنایی با شبکه نوآوری

اهمیت شبکه نوآوری: شبکه نوآوری رویکردی قابل توجه برای توسعه نوآوری در کشورهای پیشرفته است. رویکرد شبکه سازی به ویژه در مورد توسعه فناوری های پیشرفته موثر می باشد. همچنین شناسایی ابعاد مهم در توسعه شبکه های نوآوری می تواند به برنامه ریزی و خط مشی گذاری مناسب برای هر صنعت کمک کند.

تولید محصولات و خدمات پیچیده نیازمند ویژگی ها و اجزای بسیاری است و برای آن، نیازمندی های چند گانه مثل یکپارچگی مهارت ها مطرح می شود. شبکه نوآوری یک راه حل سازمانی برای این امر است. بسیاری از کشورها نظیر ایالات متحده، استرالیا و بریتانیا، اهمیت این شبکه ها را در توسعه ظرفیت نوآوری، رقابت پذیری بین المللی و خلق ثروت شناخته اند.

شرکت ها به دلایل بسیاری درون شبکه ها نوآوری انجام می دهند. برخی دلایل عبارتند از تغییرات به سمت ابتکار های پژوهش و توسعه پیچیده تر، افزایش زمان و هزینه توسعه، کاهش چرخه های عمر محصول، جهانی شدن سریع و رقابت برای خبرگی علمی.

شبکه های نوآوری شامل کسب و کارها، سازمان های پژوهشی، دانشگاه ها و دولت است که در کنار هم برای یک هدف نوآوری مشترک تلاش می کنند.

شبکه ها مزایای بسیاری نظیر تسهیم خطر پذیری، هزینه های پژوهش و توسعه و دسترسی به تخصص ها دارند. اما در بسیاری مواقع شکست می خورند و منابع را به هدر می دهند. بنابراین ارزیابی درباره نحوه مدیریت آن ها اهمیت دارد.

شبکه یعنی ایجاد و توسعۀ ارتباط. شبکه نوآوری کمک می‌کند اعضای اکوسیستم همدیگر را بشناسند، از خدمات هم باخبر شوند و از خدمات هم و هر امکانی که شبکه می‌تواند در اختیار آن‌ها بگذارد، بهترین بهره را داشته باشند.

این امکان باعث می‌شود دسترسی به خدمات، یکپارچه شود، و شرکت‌های کوچک و استارتاپ‌ها خود را معرفی کنند و در فضای رقابتی سالم قرار بگیرند.

    چرا زیست بوم نوآوری قزوین؟

زیست بوم قزوین با توجه به ویژگی خاص  منطقه فناوری قزوین در خصوص نزدیکی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) و دانشگاه آزاد اسلامی به پارک علم و فناوری قزوین و وجود مراکز رشد و مرکز نوآوری استان و چشمه نور ایران  زیست بوم خوبی را تشکیل داده است.

دومین ویژگی منطقه ویژه فناوری استان نزدیکی به شهرهای صنعتی و فاصله کوتاه منطقه با بزرگترین شهر صنعتی ایران است.
زیست بوم به ما این امکان را میدهد که یکپارچگی و سهولت در ارائه اطلاعات دقیق را برای عموم داشته باشیم و امکان شناخت اجزای زیست بوم را میدهد.

این شبکه که به شبکه نوآروی استان قزوین نامیده می‌شود با حمایت از شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان، افراد نوآور، مجتمع‌های فناوری و نوآوری، مزایا و حمایت‌های قانونی و خدمات تجاری‌سازی را به اعضای خود ارائه می‏‌کند و بستر مناسبی برای توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری و ظرفیت‌سازی برای توسعه دانش و هم‌افزایی زنجیره ایده تا بازار را فراهم می‌کند. اما این شبکه فقط به حمایت‌‏های قانونی اکتفا نکرده و فرصت را برای تعامل و هم‌افزایی همه عناصر، علی الخصوص بخش خصوصی جهت توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری ایجاد خواهد کرد.

مزایای شبکه برای اعضا

وقتی بحث شبکه به میان می‌آید اولین موضوع همان بحث تعاملات و ارتباطات زنجیره‌وار درون شبکه است، در واقع توسعه ارتباطات بین عناصر شبکه، خود فی‌نفسه برای اعضای شبکه قابل اهمیت است، وقتی این ارتباطات شکل بگیرد خدمات جدیدی به عرصه ظهور می‏‌رسد و پاسخگویی به نیازها هم تسریع می‌یابد به علاوه بحث یکپارچگی دسترسی به خدمات و یکپارچگی دسترسی به عناصر زیست بوم در میان است که موجب ایجاد شفافیت و جلوه‌گری مزیت‌های رقابتی عناصر نسبت به یکدیگر می‌شود.         
 شناخت عناصر از هم، باعث گرفتن خدمات با کیفیت‌تر، ارزان‌تر و سریع‌تر خواهد شد و در کنار همه اینها امکان ظهور و بروز بیشتر برای معرفی شرکتهای کوچک و استارتاپ‌ها نیز ایجاد خواهد شد و همین موضوع امکان رقابت سالم در درون شبکه را فراهم میکند.

لازم به ذکر است شبکه برای حضور شرکت‌های نوپا و استارتآپ‌ها فرصت ویژه‌ای را درنظر گرفته و این مجموعه‌ها می‌توانند با برقراری ارتباط با شبکه در فرآیندی بسیار ساده از این فرصت بهره‌مند شوند.