سند آمایش علم و فناوری  استان قزوین

طرح مسئله آمایش علم و فناوری می‌تواند متأثر از دو رویکرد عمومی باشد. د رویکرد اول، آمایش مناطق با هدف شناخت زیرساخت‌هایی صورت می‌گیرد که قابلیت سرریز نظام ملی و متمرکز نوآوری در آن‌ها وجود  دارد. به این ترتیب باید شرایط را برای ایجاد اقمار نهادی علم و فناوری در مناطق مهیا کرد. اما در رویکرد دوم، آمایش سرزمینی در شکلی موزاییکی و مستقل به منطقه نگاه می‌کند و ظرفیت‌ها و امکانات منطقه‌ای در حوزه علم و فناوری را به گونه‌ای تنظیم می‌کند که اولا و بالذات بتواند پاسخگوی نیازها و ضرورت‌های منطقه باشد و به شکوفایی علم و فناوری در منطقه بینجامد و ارزش افزوده کافی را در خود منطقه ایجاد کند.

برای دانلود نسخه دیجیتال کتاب روی لینک زیر کلیک کنید.

سند-آمایش-علم-و-فناروی-استان-قزوین

رونمایی نخستین سند آمایش علم و فناوری کشور در قزوین

به گزارش ایکنا از قزوین، آیین اختتامیه هفته پژوهش و فناوری استان قزوین با تجلیل از پژوهشگران و محققان برتر استان قزوین ظهر امروز، ۲۸ آذر ماه در سالن علامه دهخدای دانشکده ادبیات و علوم انسانی برگزار شد.

در این مراسم با حضور نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌ جمعه قزوین، استاندار قزوین، رؤسای دانشگاه‌ها و رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین از نخستین سند آمایش علم و فناوری کشور رونمایی شد.
این سند به همت پژوهشگران و محققان جهاد دانشگاهی استان قزوین بعد از ۲ سال ممارست و تلاش به اتمام رسیده و در مراسم امروز از کتب مقالات مرتبط با سند آمایش و همچنین پوستر و کتاب سند آمایش رونمایی شد.
فرشاد پیله‌چی، رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین در این مراسم اظهار کرد: استان قزوین از جمله استان‌های پیشگام در پروژه تدوین سند علم و فناوری در کشور است که توانست برای نخستین بار سندی کامل را تدوین و آماده کند.
وی افزود: محققان و پژوهشگران جهاد دانشگاهی استان قزوین از دو سال پیش این پروژه را کلید زده و امروز شاهد رونمایی از نتیجه تلاش‌های آن‌ها در هفته پژوهش هستیم.
رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین تصریح کرد: ازجمله ویژگی‌ها بارز این سند می‌توان به پویا بودن آن و استفاده از نسل نویی از نوآوری و پژوهش اشاره کرد که با ورود دیتای جدید قابلیت به‌روزرسانی دارد.
این مسئول در پایان اعلام کرد: برای تدوین این سند روزها وماه‌ها تلاش شده و امیدواریم به‌زودی سند اجرایی نیز تدوین و در اختیار مسئولان قرار بگیرد.

۱۳۹۷/۹/۲۸

 

مدیر اجرایی پروژه تدوین سند آمایش علم و فناوری استان قزوین گفت: سند آمایش علم و فناوری استان قزوین برای اولین بار در کشور توسط محققان جهاد دانشگاهی نوشته شده و هدف از اجرای این پروژه پاسخ به پرسش‌های مرتبط با توسعه منطقه‌ای علم و فناوری است.

کارگروه آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری در استانداری قزوین با دستور شرح کارگروه‌های فرعی، ارائه سند آمایش علم و فناوری استان قزوین توسط جهاددانشگاهی و ارائه پیشنهادات هفته پژوهش برگزار شد.

در این کارگروه گروه «سیاستگذاری توسعه علم و تحقیقات و فناوری» و «گروه برنامه ریزی ارتقا کیفیت آموزشی» مورد تایید قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، مهدی گلدوزها، مدیر اجرایی پروژه تدوین سند آمایش علم و فناوری و عضو تیم نویسندگان در ارائه سند آمایش علم و فناوری استان اظهار کرد: سند آمایش علم و فناوری استان قزوین برای اولین بار در کشور توسط محققان جهاد دانشگاهی نوشته شده و هدف از اجرای این پروژه پاسخ به پرسش‌های مرتبط با توسعه منطقه‌ای علم و فناوری است.

وی در خصوص اولویت‌های توسعه علم و فناوری در استان افزود: «توسعه علوم و فنون و نهادهای علم و فناوری ناظر به خدمات، گردشگری، خدمات درمانی و حمل‌ونقل»، «توسعه نوآوری و دانش‌بنیان کردن فرآیند فنی بخش‌های صنعتی» و «تزریق دانش فنی و ارتقای سرمایه انسانی در بخش کشاورزی» از جمله این اولویت‌هاست.

این مسئول در خصوص اهداف کلان توسعه علم و فناوری در استان قزوین تشریح کرد: قرار گرفتن در میان پنج استان برتر کشور در زمینه علم و فناوری، پیشتازی در مرز های دانش و فناوری و نوآوری در میان استان‌های منطقه و کشور، افزایش سهم محصولات و خدمات مبتنی بر دانش و فناوری برتر و تحقق ۵۰ درصدی تولید ناخالص داخلی استان و متوازن‌سازی نظام علم و فناوری و تبدیل آن به پیشران فرآیند توسعه و مقابله با شکست‌های سیستمی در توسعه مقام علم و فناوری استان از جمله این اهداف است.

وی از دیگر اهداف کلان این سند به پویاسازی نهادهای علم و فناوری در جهت پاسخگویی هوشمند به نیازهای صنایع خدمات و کشاورزی، دستیابی به توسعه علوم و فناوری‌های نوین و گسترش همکاری مؤثر در حوزه‌های علوم و فناوری با مراکز علمی معتبر ملی و کشورهای همسایه اشاره کرد.

گلدوزها خاطرنشان کرد: در این سند عملکرد هر نهاد بررسی و شدت ارتباط آن‌ها با هم نیز مورد ارزیابی قرار گرفت و در نه وضعیت دسته‌بندی شدند؛ بر این اساس نهادهای مربوطه بایستی تا افق ۱۴۲۴ وضعیت خود را ارتقا و بهبود بخشند.

مدیر اجرایی سند آمایش علم و فناوری استان تاکید کرد: در سند آمایش علم و فناوری استان قزوین اقدامات ما معطوف به استان بوده و نگاه آمایشی در آن بیشتر لحاظ شده است.

۱۳۹۸/۸/۱۶

نخستین جلسه سند آمایش علم و فناوری استان قزوین صبح روز سه شنبه ۱۰تیرماه۹۹ با حضور اعضاء در سالن کنفرانس شهید اسکندری نژاد پارک علم و فناوری قزوین برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل پارک علم و فناوری قزوین، در ابتدای جلسه هادی صادق دقیقی مدیر مرکزه گزارش روابط عمومی و اموربین الملل پارک علم و  آموزش و پژوه های توسعه و آینده نگری استان قزوین  ضمن عرض خیر مقدم به اعضای جلسه، در مورد دستاوردهای سند آمایش علم و فناوری استان و شیوه ارتباط آن با فضای کسب و کار جامعه نکاتی ارائه کرد.

در ادامه مصطفی مافی ، به عنوان دبیر کمیته اجرایی سند آمایش علم و فناوری استان در مورد دستور جلسه توضیحاتی ارائه کرد.

در این نشست وی با اشاره به برنامه های سال آینده گفت:هدف کلان ما باید این باشد که با اعتبار سنجس لازم و برطرف کردن مشکلات در بین ۵ استان برتر کشور قرار بگیریم.

در ادامه مهدی گلدوزها معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی و مدیر اجرایی پروژه تدوین سند آمایش علم و فناوری و عضو تیم نویسندگان در ارائه سند آمایش علم و فناوری استان، در مورد تدوین سند آمایش علم و فناوری و بروزرسانی آن مطالبی را ارائه کرد.

تدوین سند آمایش علم و فناوری که یکی از مهم‌ترین پروژه‌هایی است که در سال اخیر در دستور کار سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان قزوین قرار گرفته تا بتواند راهنمایی برای سیاست‌گذاری‌های کلان حوزه علم و فناوری استان باشد، که توسط پژوهشگران جهاددانشگاهی استان قزوین تدوین شده است.

گفتنی است، از این سند که برای اولین بار در کشور تدوین شده درهفته پژوهش و نوآوری استان قزوین رونمایی شده است.

وی با بیان اینکه یکی از ویژگیهای نظام جمهور اسلامی به ویژه در سالهای آینده حضور عقلانیت و علم در جامعه است افزود: انتقال تجربیات به نسل جوان و حضور آنها در پهنه علم و دانش جامعه یکی از ویژگیهای نظام است.

۱۳۹۹/۴/۱۰